Perianal Apse Bitkisel Tedavi
13 Temmuz 2024

Perianal Apse Bitkisel Tedavi


Perianal apse, anüs çevresinde iltihaplı irin birikmesi sonucu ortaya çıkan ağrılı bir enfeksiyondur. Genellikle anal bölgedeki salgı bezlerinin iltihaplanması sonucu oluşur ve sıklıkla halk arasında hemoroid (basur) ile karıştırılır. Bu nedenle doğru teşhis için doktor muayenesi şarttır. Perianal apseye genellikle ağrı, şişlik, kızarıklık ve yüksek ateş eşlik eder. Cerrahi müdahale genellikle gereklidir. Bununla birlikte, doktorunuza danışarak kullanabileceğiniz bazı bitkisel tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Ancak bu bitkisel yöntemler, cerrahi müdahaleyi ve iltihaplı bölgenin temizlenmesini gerektiren tedavinin bir alternatifi olarak değil, rahatlatıcı ve iyileşme sürecini hızlandırıcı olarak kullanılmalıdır.

Perianal Apse'de Rahatlatıcı Etkisi Olduğu Düşünülen Bitkisel Yöntemler

Çörekotlu Tedavi

Bir kaşık çörek otu, bir kaşık çörek otu yağı ve bir kaşık bal karıştırılarak günde iki kez aç karna 1 tatlı kaşığı tüketilir. Ballı çörek otu, makat bölgesindeki iltihabın atılmasına yardımcı olarak mikropları arındırır. Enfeksiyonun etkilerini azaltır, hücreleri yeniler ve cilt üzerindeki hasar, deri yırtığı ve çatlağın onarımına yardımcı olur.

Kușburnu Yağı

Kușburnu bitkisinin antiseptik, yani mikrop öldürücü özelliği bilinmektedir. Bu yüzden günde 2 defa yemeklerden önce 10 damla kușburnu yağı bir bardak ılık suya katılarak tüketilebilir. Tadını yumușatmak için bir kașık bal eklenebilir. İltihap ve apseleri kurutmaya yardımcı olur ve içerdiği omega 6, omega 3, A vitamini ve retinol sayesinde hasarlı dokuların onarılmasına yardımcı olarak bölgenin hızlı iyileșmesini sağlar. Ayrıca kușburnu çayı olarak da kurutulmuș kușburnu, günde 3 kez içilebilir.

Diğer Bitkisel Yağlar

 • Buğday tohumu yağı
 • Eșek otu yağı
 • Hindistan cevizi yağı
 • Jojoba yağı
 • Kakao yağı
 • Sarı kantaron yağı
 • Keten tohumu yağı
 • Susam yağı
 • Zeytinyağı
 • Meyan kökü ekstresi
 • Bal mumu
Bu yağlar karıştırılarak hazırlanmış karışım, iltihaplı bölgeye günde 2-3 kez ince bir tabaka olarak sürülür. Makattaki ağrı, şişlik ve kaşıntı gibi sıkıntıların giderilmesinde etkilidir. Hücrelerin yenilenmesine, hasar gören dokuların onarılmasına ve iltihapların giderilmesine yardımcı olur.

Ilık Zeytinyağı

Deriyi yakmayacak derecede ısıtılmış zeytinyağı, iltihapların tek yerde toplanmasına yardımcı olarak, hasarlı cildi yumuşatarak dokuların onarılmasına destek olur.

Sıcak Suya Oturma Banyosu

Tedavi sürecinde iyileşmeyi kolaylaştırmak için içine birkaç damla çörek otu yağı ya da kuşburnu yağı eklenmiş sıcak suya oturma banyosu da yapılabilir.

Ancak, perianal apse kesinlikle cerrahi operasyonla iltihaplı irinin temizlenmesini gerektiren bir rahatsızlıktır. Cerrahi operasyonu ne kadar geciktirirseniz, tedavi süreci o kadar zorlaşacak ve yeniden apse oluşma ihtimali yükselecektir. Kendi yöntemlerinizle geçirdiğinizi zannettiğiniz perianal apse, zaman içinde kronikleşmiş bir şekilde yeniden ortaya çıkıp daha ciddi sıkıntılara yol açabilir. Yukarıda sayılan bitkisel kürler, cerrahi müdahaleden sonra iyileşmenin hızlanması ve yeniden tekrarlamasını önlemek içindir. Kesin tedavi yöntemi değildirler. Perianal apseler, yüzde 50 civarında doktor müdahalesine rağmen yeniden oluşur. Yukarıdaki bitkisel yöntemler, yeniden oluşmasını engellemeye yönelik operasyon sonrası yardımcı tedavilerdir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Altunç

12 Temmuz 2024 Cuma

Perianal apse yaşayan biri olarak, cerrahi müdahale sonrası iyileşme sürecini hızlandırmak için hangi bitkisel yöntemleri kullanmalıyım? Özellikle çörekotu ve kuşburnu yağının etkileri nasıldır? Oturma banyosuna hangi yağları eklemeliyim ve ne kadar sıklıkla yapmalıyım?

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Altunç, perianal apse sonrası iyileşme sürecini hızlandırmak için bitkisel yöntemlerden faydalanmak kesinlikle iyi bir fikir olabilir. Çörekotu yağı ve kuşburnu yağı gibi doğal yağlar, anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahip oldukları için yararlı olabilir. Çörekotu yağı, özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilirken, kuşburnu yağı cildin yenilenmesi ve iyileşme sürecinde önemli rol oynayabilir.

Oturma banyoları da iyileşme sürecine katkıda bulunabilir. Oturma banyosuna ekleyebileceğiniz yağlar arasında çay ağacı yağı, lavanta yağı ve papatya yağı bulunur. Bu yağlar, enfeksiyonu önlemeye ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir. Oturma banyosunu günde 1-2 kez, yaklaşık 15-20 dakika süreyle yapmanız yeterli olacaktır. Banyoya bir veya iki damla uçucu yağ eklemek genellikle yeterlidir.

Ancak, bitkisel yöntemleri kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir. Herhangi bir alerji veya yan etki riski olup olmadığını öğrenmek ve doğru dozajı belirlemek için profesyonel bir rehberlik almanız en iyisi olacaktır. Geçmiş olsun dileklerimle!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Perianal Apse Bitkisel Tedavi

Perianal Apse Bitkisel Tedavi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Diş Apsesi Patlamasının Tedavisi

Diş Apsesi Patlamasının Tedavisi

Makat Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Makat Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Apsesi Nasıl Geçer?

Diş Eti Apsesi Nasıl Geçer?

Kanal Tedavisi Sonrası Apse Belirtileri ve Tedavisi

Kanal Tedavisi Sonrası Apse Belirtileri ve Tedavisi

Diş Apsesi Nasıl Geçer?

Diş Apsesi Nasıl Geçer?

Güncel

Apse Yapan Dişe Ne İyi Gelir?

Apse Yapan Dişe Ne İyi Gelir?

Güncel

Meme Apsesi Belirtileri ve Tedavisi

Meme Apsesi Belirtileri ve Tedavisi